Energooszczędne żarówki LED

Czy żarówki LED są energooszczędne

Chcesz oszczędzić na oświetleniu? Właśnie teraz jest odpowiedni moment – zbliżają się długie zimowe wieczory, będziesz spędzać czas w kuchni, salonie, dzieci będą świecić do późna światło w pokojach.  Najprostszym rozwiązaniem jest zakup energooszczędnych żarówek, czy są nimi LED-y dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Zużycie energii Wytrzymałość Żywotność
Żarówki LED 10 razy mniejsze
niż w przypadku zwykłych żarówek
50 razy większa
niż u zwykłych żarówek
nawet 15 lat

 

zywotnosc-zarowek-ledDługa żywotność żarówek LED

Żywotność tradycyjnej żarówki to – 800 godzin (czyli musisz wymieniać je mniej więcej 2 razy do roku.).

Źródłem światła LED jest dioda półprzewodnikowa, która się nie zużywa – dlatego ich żywotność sięga od 50 tys. do 100 tys. godzin, czyli ok. 6 lat. Jeżeli będziesz używał żarówek 8 godzin dziennie, to ich żywotność może się wydłużyć nawet do 15 lat.

Przykładowo – tradycyjny odpowiednik żarówki LED o mocy 10 W i wydajności świetlnej 900 lm – żarówka żarowa 75 W pobiera do 8 razy więcej energii, z tego ok. 90% przetwarzane jest na ciepło, zamiast na światło. LED-y przetwarzają większość energii na światło. Dzięki temu płacisz mniejsze rachunki.

Żarówki ledowe pobierają znikome ilości energii – gdy zwykła żarówka pobiera 60 watów, to ledowa zaledwie 6 watów – czyli 10 razy mniej.

Co zyskujesz dzięki energooszczędnym żarówkom LED

pobor-mocy-zarowki-led nie musisz wymieniać żarówki LED przez kilka do kilkunastu lat, zmniejszasz zużycie energii elektrycznej nawet do 10 razy,

nagrzewanie-zarowek-ledżarówki LED są zawsze zimne – nie poparzysz się przy ich wymianie. Bo przetwarzają energię na światło, a nie ciepło.

bezpieczne-zarowki-ledLEDY w przeciwieństwie do zwykłych żarówek nie zawierają rtęci – nie musisz obawiać się zatrucia, kiedy stłuczesz żarówkę.

Wymiana żarówek w całym domu to duży koszt, ale jednorazowy – później już tylko zarabiasz, koszt zakupu zwraca się dość szybko. Zawsze możesz także wymieniać żarówki po kolei, gdy się któraś przepali. Warto zacząć od pomieszczeń, w których najczęściej i najdłużej będą używane – np. salon, kuchnia.

Przydatne linki: