Jak dobrać odpowiednie żarówki LED?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiednie żarówki dla Twoich potrzeb? Planujesz zakup żarówek LED i nie wiesz jakimi parametrami się kierować? W takim razie dobrze trafiłeś. Myślimy, że dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł stwierdzić z ulgą, że zakup okazał się udany i przyniósł tylko i wyłącznie korzyści. Tym bardziej, że odpowiednio dobrane oświetlenie może optycznie powiększyć wnętrze lub podkreślić ciekawe elementy czy faktury. Podpowiadamy jak dobrać oświetlenie LED. Poniżej znajduje się lista czym kierować się podczas wyboru żarówek LED.

Ilość lumenów emitowanych przez źródło LED

Wbrew pozorom nie dobierzesz żarówek LED kierując się mocą, jaką producenci dają na opakowaniu. Aby dobrać odpowiednie oświetlenie LED należy patrzeć na deklarowaną przez producenta wielkość strumienia światła, czyli ilość lumenów emitowanych przez źródło LED. By znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarówki powinieneś się kierować zarówno deklaracjami producentów, jak i zaleceniami UE. Jeśli nie chcesz uniknąć błędów posłuż się poniższą tabelą.

Moc tradycyjnej żarówki
[W]
Wielkość emitowanego
przez odpowiednik strumienia światła [lumen]
100 1300-1530
75 920-1060
60 700-810
40 410-470
25 220-250

Moc w watach dokładnie określa ile prądu zużywa żarówka, czyli jakie poniesiesz koszty. Moc światła w lumenach opisuje ile światła będzie emitować żarówka.

Przyjmuje się, że:

 • do 200 lm (lumenów) – raczej słabe żarówki LED. Stosuje się je w oprawach obejmujących od 3 do 6 sztuk, tylko wtedy mogą być podstawowym światłem w pomieszczeniu mieszkalnym
 • od 200 do 500 lm – żarówki LED średniej mocy. Pojedynczo są niewystarczające do oświetlenia wnętrza. Odpowiednie do opraw wielożarówkowych lub pojedynczo – w wolno stojących lampach
 • pow. 500 lm – silne żarówki LED. Pojedynczo mogą oświetlić duży obszar np. hol, przestronny salon itd.

Kąt świecenia

W oświetleniu LED szerokość kąta świecenia zależy od typu zastosowanych diod. Zawsze na opakowaniu czy stronie producenta możemy sprawdzić jaki kąt świecenia ma dana żarówka LED. I tak jeśli żarówka ma:

 • >180° – Żarówka LED, która ma taki kąt świecenia to idealny zamiennik klasycznych żarówek. Emituje ona światło w każdą stronę. Światło emitowane przez taką żarówkę idealnie wypełnia nam pomieszczenie, jednak z tego względu, że jest ono rozproszone, należy zwrócić uwagę na ilość emitowanych przez nią lumenów. Im jest ich więcej, tym światło jest mocniejsze, a w naszym mieszkaniu jest jaśniej.
 • 120-180° – Żarówki LED z takim zakresem świecenia idealne nadają się do miejsc gdzie nie jest wymagana dookólna (w każdą stronę) emisja światła, ani nie ma wymogu oświetlenia kierunkowego. Idealny do pomieszczeń z ograniczoną liczbą punktów świetlnych
 • 60-120° – Żarówki LED z takim kątem świecenia służą do oświetlenia kierunkowego w pomieszczeniach niskich.
 • 30-60° – Ten zakres świecenia żarówek LED można przyrównać do typowego halogenu. Halogen dobrze oświetla to co jest na wprost niego (w promieniu kąta świecenia). By uzyskać równomierny poziom oświetlenia, ilość punktów świetlnych należy dobrać odpowiednio do kąta świecenia wybranego źródła LED.

Jak dobrać oświetlenie led? Kąt świecenia żarówek LED

Mocowanie żarówek LED

Mocowanie wiąże się z rozpoznaniem rodzaju gwintu – to od niego zależy rodzaj diod.
Najczęściej spotykane typy mocowania żarówek LED:

 • „duży gwint” E27
 • „mały gwint” E14
 • uchwyty bagnetowe GU10

W przypadku mocowania nie ma w zasadzie wyboru – musi być dokładnie takie jak przewiduje oprawa.

Jak dobrać oświetlenie LED? Mocowanie żarówek led

Barwa światła

Odpowiadając na pytanie ,,Jak dobrać oświetlenie LED” nie sposób nie wspomnieć o barwie światła. Na opakowaniach żarówek podawana jest ona w Kelwinach. Im wyższa liczba, tym zimniejsze światło. Z kolei im niższa, tym cieplejsza. Światło tradycyjnych żarówek najlepiej zastępują żarówki LED o ciepłej barwie światła. Mamy do wyboru:

 • Światło białe zimne (5000-6500 K) – najmniej przyjazne dla oka, najoszczędniejsze. Dodaje ono energii i motywuje do działania.
 • Światło neutralne (4000-4500K) – wskazane, gdy mieszasz światło z żarówki ze światłem naturalnym. Kolory w tym świetle są mocno widoczne.
 • Światło białe ciepłe (2700-3500K) – najlepsze do odpoczynku. Stonowana biel podkreśla ciepłe barwy otoczenia. Zbliżone do światła emitowanego przez tradycyjną żarówkę.

Jak dobrać oświetlenie LED? Barwa światła

Żywotność żarówek LED

Zwróć uwagę na deklarowaną przez producenta żywotność żarówek LED. Podawana jest w godzinach – określa czas po jakim wydajność żarówki zaczyna spadać. Im wartość jest wyższa, tym lepiej.

Zastosowanie

 • Żarówki ledowe jako światło główne – są droższe, dają wysoki poziom emitowanego światła.
 • Żarówki ledowe jako światło dodatkowe – służą jako uzupełnienie świetlówek lub halogenów, rozjaśniają niedoświetlone miejsca.
 • Żarówki ledowe jako światło dekoracyjne – ze względu na niewielką ilość światła mają za zadanie doświetlać półki, ramy, obraz. Nie nadają się do pomieszczeń typu biblioteka, gabinet, w których dużo czytamy i potrzebujemy mocnego światła.

Jak dobrać oświetlenie LED? – Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci w wyborze źródeł światła i odpowiedział na pytanie ,,Jak dobrać oświetlenie LED?”. Pamiętajcie, że wybór oświetlenia jest bardzo ważny, bo to od niego zależy jak będziesz się czuł we własnym domu. Na koniec podamy jeszcze kilka ważnych zalet oświetlenia LED:

 • Niższe zużycie prądu niż w przypadku żarówek, halogenów oraz świetlówek
 • Mniejsze wydzielanie ciepła
 • Trwałość

Jak dobrać oświetlenie LED? Oszczęsność
Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom wyselekcjonowaliśmy również halogeny LED GU10, które na pewno okażą się niezastąpione podczas urządzania mieszkania: ekonomiczne, optymalne i premium.. Mamy nadzieję, że dzięki temu już nie będziesz miał żadnych problemów z doborem żarówek LED 🙂

Pomoc w doborze oświetlenia LED, porady dotyczące żarówek LED, podział halogenów LED ze względu na cenę.

 • Facebook
 • Google+