Jak oświetlić kuchnię? Oświetlenie Philips

Jak oświetlić kuchnię?

Kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym domu. To w niej przygotowujemy zdrowe posiłki, aby następnie wspólnie z rodziną zasiąść przy kuchennym stole i konsumować je w rodzinnej i przyjaznej atmosferze. Pragniemy wtedy cieszyć się chwilą i pysznym jedzeniem. Ogromną rolę odgrywa tu odpowiednie oświetlenie. Chyba nikt nie chciałby gotować i jeść przy słabym czy źle dobranym oświetleniu, gdzie kolory są mało intensywne, a my nie widzimy dokładnie co robimy. Atmosfera w takim pomieszczeniu jest ciężka, a my nie mamy ochoty w nim przebywać nie mówiąc już o przygotowywaniu posiłków. Dlatego też my chcemy odpowiedzieć na pytanie ,,Jak oświetlić kuchnię?” po to, aby każdy z uśmiechem na ustach w swoich czterech ścianach mógł gotować przy przyjemnym dla oczu i naszego samopoczucia świetle pochodzącym z żarówek LED.

Oświetlenie ogólne

Oświetleniem ogólnym nazywamy np. lampę umieszczoną na suficie w centralnym punkcie, dzięki której światło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Powinno być ono rozproszone, albo najpierw odbijać się od sufitu, tak aby nie powstawały wyraźne cienie. Ponadto to światło nie powinno nas oślepiać. Do oświetlenia ogólnego możemy wybrać tradycyjne lampy z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki LED emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach, halogeny LED GU10 czy oprawy sufitowe LED zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne. Gdy chcemy dodać centymetrów niskim wnętrzom możemy również zdecydować się na montaż reflektorków LED lub lampek skierowanych na sufit. Bardzo modnym rozwiązaniem jest również montaż bezpośrednio nad blatem kilku, identycznych, ustawionych w rzędzie lamp. Osobne źródło światła należy zamontować nad stołem. Światło powinno padać na cały blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób.

Philips HUE, oświetlenie ogóle kuchni.

Przykładowa lampa do oświetlenia stołu: Philips HUE, jeśli jesteś zainteresowany jej kupnem kliknij w obrazek

Oświetlenie miejsc roboczych

Odpowiadając na pytanie ,,Jak oświetlić kuchnię?” nie możemy pominąć oświetlenia miejsc roboczych. Samo oświetlenie ogólne to za mało. Dlaczego? A to dlatego, że często zdarza nam się np. kroić coś na kuchennym bracie. Robiąc to stoimy tyłem do naszego głównego źródła światła. Sprawia to, własnym cieniem zasłaniamy sobie to co robimy. Albo inny przykład: stoimy przy kuchence i coś gotujemy wieczorną porą. Zasłaniamy sobą źródło światła i nie widzimy co gotujemy. Aby zaradzić takim sytuacjom niezbędne jest oświetlenie robocze, czyli miejscowo kierunkowe. Powinno ono być jasne, ale nie może oślepiać. Miejsca pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym. Takimi obszarami w kuchni, które wymagają dodatkowego oświetlenia są w szczególności: blaty kuchenne, zlewozmywak i kuchenka.

Tasmy led, oświetlenie pod szafkami.

Taśmy LED do oświetlenia podszafkowego, jeśli jesteś zainteresowany ich kupnem kliknij w obrazek
Jak oświetlić kuchenny blat?

W kuchni blat roboczy jest bardzo ważnym miejscem i wymaga dodatkowego oświetlenia. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Istnieje kilka możliwych sposobów na oświetlenie blatu roboczego. Pierwszy sposób jest dostępny jeżeli nad blatem znajdują się szafki wiszące. Można wówczas pod szafkami zamontować małe lampki halogenowe LED GU10 o niedużej mocy, zastosować taśmy LED lub odpowiednieoprawy LED. Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego wykorzystanie systemów halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami. Jeśli zdecydujemy się już na oświetlenie znajdujące się pod naszymi szafkami warto pomyśleć o tym, aby zamontować listwę meblową, która będzie osłaniać wzrok osób, które pracują przy kuchennym blacie. A jeśli we własnej kuchni posiadamy wyspę kuchenną, stosuje się wtedy ekran podwieszony do sufitu, w którym umieszcza się lampy LED

Jak oświetlić kuchnię? Oświetlenie LED pod szafkami

Przykładowa oprawa do oświetlenia blatu, jeśli jesteś zainteresowany jej kupnem kliknij w obrazek

Oświetlenie dekoracyjne – po co i jak je stosować?

Nie jest ono niezbędne i konieczne w naszej kuchni, ale warto się nad nim zastanowić. Ono nadaje naszej kuchni niepowtarzalny klimat i sprawia, że gotowanie i jedzenie jest jeszcze przyjemniejsze. Bo wiadomo, że wygląd przygotowywanych posiłków i ich barwa również się liczą. Przeprowadzono nawet eksperyment, który to potwierdza. Rolę takiego oświetlenia dekoracyjnego może np. pełnić oświetlenie podszafkowe. Jeżeli w naszej kuchni znajdują się szafki przeszklone za pomocą taśm LED możemy podświetlić ich zawartość, co jest bardzo efektownym pomysłem, który na pewno zachwyci każdego. Ponadto w kuchni można pomyśleć o wnękach z płyt kartonowo gipsowych, których podświetlone wnęki stanowią świetna dekorację kuchni.

Jak oświetlić kuchnię? Panele LED

Przykładowe oświetlenie kuchni. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem sufitowych paneli LED kliknij w link.

Jak oświetlić kuchnię – podsumowanie

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie ,,Jak oświetlić kuchnię?”, a przy oświetlaniu kuchni skorzystacie z powyższych porad i okażą się one pomocne. Pamiętajcie, że przede wszystkim to Wy macie się w kuchni czuć dobrze i oświetlenie musicie dobrać też tak, aby Wam się podobało i sprawiało, że przebywanie w kuchni będzie czystą przyjemnością. Jeśli macie jakiekolwiek pytania napiszcie do nas maila. A po źródła światła LED do kuchni jak i do innych pomieszczeń zapraszamy na leddo.pl