Nobliści z dziedziny fizyki za ledy

Nagroda Nobla za oświetlenie LED

W 2014 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało trzech japońskich naukowców, którzy stworzyli diodę LED emitującą niebieskie światło. Odkrycie japońskich naukowców pomogło opracować bardziej wydajne, oszczędne i ekologiczne źródła światła, dzięki którym można pomóc w poprawie jakości życia ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, którzy nie mają dostępu do sieci elektrycznej.

Wynalazek stworzony dla ludzi

W nagrodzonym odkryciu jest to, o co chodziło Alfredowi Noblowi – aby odkrycia uczonych dawały efekt w codziennym życiu zwykłych ludzi. Każdy z nas wiele razy używał i widział np. diodowe żarówki. Podstawy do ich powstania stworzyli dzisiejsi nobliści – stwierdził prof. Roman Stępniewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nagroda trafiła zatem do wynalazców, którzy pracują, by każdemu z nas żyło się lepiej – energooszczędne i bardziej ekologicznie.

Nowe żarówki LED

Oświetlenia LED używamy już od kilku lat – na ulicach, w domach, telefonach komórkowych i latarkach. Emitują nawet trzy tysiące razy więcej światła niż lampa oleinowa i cztery razy więcej niż standardowa świetlówka. Działają dłużej, bo nawet do stu razy dłużej niż zwykła żarówka.
Czerwone i zielone diody istniały już wcześniej. Niebieskie żarówki były potrzebne, by połączyć trzy barwy i najbardziej nam potrzebne uzyskać światło białe. Dzięki niebieskiej diodzie mamy źródła białego światła, które są znacznie bardziej wydajne i trwałe. Stworzenie niebieskich diod LED nie należało do najłatwiejszych, ponieważ niebieskie światło ma najkrótszą długość fali i najwyższą energię.