ul. Storczykowa 71, 20-143 Lublin 658 954 254

Blog

na naszym blogu znajdziesz porady dotyczące oświetlenia wnętrz

Chcesz oszczędzać? Wybierz oświetlenie ledowe

Wybierz oświetlenie ledowe

Światło w domu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno w nocy jak i w dzień. Nieodpowiednio dobrana barwa i moc mogą negatywnie wpływać na koncentrację i skupienie. Wybór żarówek do oświetlenia domu, powinien być przemyślany i dobrany indywidualnie do każdego z pomieszczeń. Ponadto wybór rodzaju oświetlenia może korzystnie wpłynąć na domowy budżet. Oszczędzanie energii stało się niemal podstawowym parametrem przy planowaniu domowego budżetu.

Jak oszczędzać dzięki oświetleniu?

Pierwszym krokiem, by zacząć oszczędzać od już, jest wymiana żarówek. Dzięki temu zabiegowi oszczędzimy ok. 80% energii. Oprócz tego należy umiejętnie dopasować żarówki do pomieszczenia. Tam, gdzie światło będzie się świeciło trybem ciągłym przez kilka godzin, warto wybrać żarówki o najmniejszym poborze mocy. W kuchni powinny być żarówki najbardziej energooszczędne. Łazienka, sypialnia to pomieszczenia, gdzie ze światła korzystamy sporadycznie. Kolejnym trickiem na oszczędności jest stosowanie oświetlenia punktowego np. oświetlenie blatu w kuchni czy biurka. Jeśli ściany w pomieszczeniach będą pomalowane jasnymi kolorami, szczególnie białymi, światło będzie się odbijało i rozjaśniało wnętrze. Dzięki temu nawet przy żarówce o mniejszej mocy, efekt jasnego pomieszczenia da się od razu dostrzec. Warto również zamontować w pomieszczeniach małe kinkieciki. Dzięki czemu, w razie konieczności można korzystać tylko z żarówki o mniejszej sile. No i podstawowa zasada. Należy wyłączać światło wszędzie tam, gdzie z niego nie korzystamy. Czasem pomaga w tym zamontowanie specjalnych sterowników, które rozwiązują ten problem za domowników.

Porównanie mocy żarówek LED i tradycyjnych

Aby prawidłowo porównać moc żarówek należy określić moc żarówki LED. Jak to zrobić? Jest na to prosty rachunek matematyczny. Trzeba pomnożyć moc LEDa razy 10 i od otrzymanego wyniku odjąć 30%. Czyli np. żarówka LED o mocy 10W, ma porównywalną moc co tradycyjna żarówka 70- cio watowa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jedna i ta sama żarówka, ale od innego producenta, może dawać inną jakość światła. Szczególnie, kiedy na rynku krąży mnóstwo produktów z Chin o wątpliwej jakości. Producenci stworzyli “ściągawkę”, aby łatwo wybrać odpowiednią żarówkę. Oto porównanie mocy żarówki tradycyjnej i LED:

30W = 4 – 5W LED
40W = 6 – 8W LED
70W = 9 – 10W LED
100W = 15W LED

Żywotność żarówek ledowych

Trwałość ledów jest udowodniona badaniami i niezaprzeczalnie działają zdecydowanie dłużej od tradycyjnych. Niektóre modele mogą wytrzymać do 100.000 godzin pracy. Dla porównania, żarówka tradycyjna pracuje od 1000 do 2000 godzin. W zależności od producenta i sposobu użytkowania, zakładając że żarówka będzie świecić przez 5 godzin na dobę, trwałość ledów to od 4 do 20 lat. Niektóre źródła podają nawet lat 30. Należy jednak dodać, że wpływ na żywotność ma również barwa światła.

Żarówki LED są nadal stosunkowo drogie. Ceny co prawda z roku na rok topnieją, jednak w zależności od producenta jest to koszt nawet 100zl. Analizując jednak wszystkie parametry, warto zainwestować w wymianę tradycyjnych na LED. Koszt szybko się zwróci,a oszczędności w ciągu roku na pewno nas mile zaskoczą.

Back to top