ul. Storczykowa 71, 20-143 Lublin 658 954 254

Blog

na naszym blogu znajdziesz porady dotyczące oświetlenia wnętrz

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Jak wybrać oświetlenie do salonu

Oświetlenie w salonie to jeden z kluczowych elementów aranżacji pomieszczenia. Można wyposażyć salon w najdroższe meble oraz dodatki, jednak jeśli nie zadba się o prawidłowe i funkcjonalne oświetlenie, to tracą one na wartości i wyglądzie. Światło w pomieszczeniach powinno zostać zaplanowane na samym początku projektowania remontu, ponieważ wówczas zostaną zachowane na niego środki finansowe i możliwości zmian, które nie będą tak kosztowne, jak po zakończeniu prac remontowych.

Kiedy należy planować oświetlenie w salonie?

Poleca się planowanie oświetlenie przed zakończeniem prac wykończeniowych, a nawet wcześniej. Dokładny projekt powinien być gotowy już przed remontem, aby instalacja elektryczna była dobrze rozplanowana. Przez to uniknie się wielu czasochłonnych sytuacji jak kucie ścian czy kupno oświetlenie dostosowanego do instalacji elektrycznej. Oświetlenie w salonie winno być rozplanowane w projekcie na końcu, wcześniej bowiem planuje się kolory ścian i rozkład mebli.

Jaką lampę wybrać do salonu?

Lampa do salonu to nie lada wyzwanie. Ważne jest, aby była funkcjonalna, dopasowana do potrzeb użytkowników i wystroju pomieszczenia. Poniżej przedstawiono najczęściej wybierane typy lamp umieszczane w salonie.

Lampa wisząca

Ich wybór uzasadniony jest stylem, w jakim urządzony jest salon oraz efektem, jaki chce się uzyskać. Lampa wisząca to ważny element wystroju, dlatego powinna być dostosowana materiałem, krojem i wielkością do salonu i mebli. Szklane i metalowe lampy w geometrycznych kształtach świetnie odnajdują się w minimalistycznych wnętrzach, a drewniane, mosiężne, rzeźbione lampy lub z motywem kwiatowym dobrze wyglądają w dużych salonach o tradycyjnym wystroju.

Lampa stojąca

Są one jednym z uniwersalnych oświetleń pomieszczenia, ponieważ można je przestawiać i dostosowywać do układu mebli przy każdej nawet najmniejszej zmianie wystroju. Do tego stanowią świetny element dekoracyjny, ich styl można dobrać do każdego wnętrza. Stanowią głównie oświetlenie pomocnicze, doświetlają ciemniejsze kąty w salonie, stwarzając przyjemną i komfortową atmosferę.

oświetlenie do salonu

Lampa nad stołem

Jeżeli w salonie wydzielona jest strefa jadalna, wówczas lampa nad stołem to niezastąpiony element wystroju, doświetlający stół. Powinna być dostosowana do wielkości i kształtu stołu. Posiadając stół, który jest dłuższy, można doświetlić go kilkoma lapami. W przypadku stołów prostokątnych lampy podłużne to dobry wybór, a dla okrągłych dobrze sprawdzają się lampy w kulistych kształtach.

Nowoczesne oświetlenie salonu – porady

  1. Do oświetlenia głównego zastosuj plafony. Umieszczone w centralnym punkcie pokoju równomiernie oświetlają całe pomieszczenie. Lampy sufitowe dostępne są z regulacją kierunku i mocy oświetlenia, a ich wygląd świetnie wpasowuje się w minimalistyczne wnętrza.
  2. Kinkiety i lampy stojące są idealne jako oświetlenie wspomagające. Kinkiety można zamontować w okolicy kanapy, komód oraz mebli, które chcemy doświetlić. Nadają one nowoczesnego wyglądu wnętrzom. Minimalistyczne lampy stojące powinny zostać umieszczane w okolicach łóżkach oraz miejsca do czytania.
  3. Lampy wiszące nadają charakteru pomieszczeniom. To one są ze wszystkim lamp najbardziej zdobne, ponieważ posiadają dekoracyjne klosze. Zakup minimalistycznej lampy o kolorze bieli czy szarości nada pomieszczeniu przestrzeni, a zarazem elegancji.

Oświetlenie za telewizorem

Najczęściej stosowane są pasma LED, ułożone wokół telewizora. Po włączeniu dają one efekt łuny świetlnej. Taśmy LED sprawiają, że pomieszczenie wygląda nowocześnie, a oczy mniej się męczą podczas oglądania filmów w półmroku.

Back to top