ul. Storczykowa 71, 20-143 Lublin 658 954 254

Blog

na naszym blogu znajdziesz porady dotyczące oświetlenia wnętrz

Jak zaplanować oświetlenie w domu?

Jak zaplanować oświetlenie w domu

Oświetlenie jest bardzo ważną częścią wystroju domu, a jego odpowiedni dobór jest niezwykle ważny. Poza funkcją oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, odpowiednio dobrane lampy tworzą też klimat naszego domu. Urządzając mieszkanie, zakup lamp powinniśmy zostawić na sam koniec. Dopiero wówczas będziemy widzieć, które strefy mieszkania wymagają mocniejszego oświetlenia, a które chcemy delikatnie doświetlić czy podkreślić.

Zadbaj o równomierność oświetlenia

Projektanci, którzy aranżują wnętrza, muszą wziąć pod uwagę miejsca, gdzie będzie znajdowało się oświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Ważne, by zastosować równomierność oświetlenia, która jest regulowana przez normy, stanowiące podstawę projektowania. Nieco inne normy przyjmuje się dla głównych powierzchni wnętrza, inne dla miejsc pracy, zawsze jednak należy uwzględnić wiele parametrów, jak np. oświetlenie dzienne, minimalny poziom oświetlenia ścian i sufitów, równomierność oświetlenia w obszarze wykonywania czynności, a także oświetlenie tła. Reasumując, pola w których wykonujemy konkretne czynności – pracujemy, gotujemy, spożywamy posiłki czy też miejsca głównej zabawy dzieci powinny być dobrze oświetlone. Pozostałe miejsca możemy doświetlić lampkami o mniejszej mocy.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie we wnętrzach można podzielić na główne (ogólne), miejscowe i kierunkowe (punktowe), z których każde ma inne zadanie. Oświetlenie główne kieruje światło na ściany i sufit, ma rozproszyć światło i oświetlić ogólnie całe pomieszczenie. Oświetlenie miejscowe stosujemy tam, gdzie wykonujemy czynności – pracujemy, przyrządzamy czy spożywamy posiłki. Służy do dodatkowego doświetlenia biurka, stołu czy blatu roboczego. Oświetlenie kierunkowe stosowane jest wówczas, gdy chcemy coś wyeksponować – kolekcje zbiorów, witrynę, dzieło sztuki. Miejsce to jest wówczas dodatkowo doświetlone przez wiązkę światła.

oświetlenie w domu

Kolory ciepłe i zimne

Barwa oświetlenia ma bardzo duży wpływ zarówno na wygląd pomieszczeń i przedmiotów, które się w nich znajdują, jak i na nasz ogólny nastrój oraz jakość pracy i odpoczynku. Zimne kolory oświetlenia powinno stosować się w miejscu, w którym potrzebna jest koncentracja, mobilizacja do pracy, skupienie. W pomieszczeniach światło zimne uwypukla zimne barwy, nadaje pomieszczeniu nowoczesny charakter. Ciepłych barw oświetlenia używa się głównie w strefach relaksu, tam, gdzie chcemy się wyciszyć, odpocząć. Ciepły kolor światła uwypukla ciepłe barwy, dodaje pomieszczeniu przytulności.

Warto starannie zaplanować oświetlenie

Rodzaj i barwa oświetlenia mają bardzo duży wpływ na wygląd naszego domu, jego funkcjonalność, a także na nastrój mieszkańców. Warto więc poświęcić trochę czasu na staranne zaplanowanie oświetlenia w każdym z pomieszczeń. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór lamp – sufitowe, wiszące, kinkiety, lampy stojące czy biurkowe. Każda z nich oświetla pomieszczenie w nieco inny sposób i ma inną funkcję, dlatego zwykle łączymy je ze sobą. Można wybrać lampę sufitową i kinkiety czy też lampy stojące utrzymane w tej samej konwencji czy kolorystyce, aby podkreślić styl naszego wnętrza, jednocześnie zapewniając sobie komfortową pracę i wypoczynek.

Back to top